Mieszkanie w Krakowie. Lepiej wybrać rynek wtórny czy pierwotny?

Szukasz mieszkania w Krakowie i wahasz się pomiędzy kupnem u dewelopera a nabyciem mieszkania z rynku wtórnego?

W poniższym artykule przedstawiamy wady i zalety obydwu rozwiązań.

 Mieszkanie w Krakowie

 Decyzja o zakupie mieszkania niesie za sobą duże zmiany i niestety spore wydatki. Dlatego też nie powinno się jej podejmować pochopnie i warto zawczasu zorientować się w możliwościach lokalnego rynku nieruchomości. Zarówno pierwotnego, jak i wtórnego.

Szeroka oferta krakowskiego rynku mieszkaniowego pozwoli odnaleźć zarówno lokal prosto od dewelopera, jak i ten z „drugiej ręki”. Obydwa warianty mają swoje zalety, ale również wady. Sprawdźmy jakie.

 Zalety i wady mieszkania z rynku pierwotnego

 Kupując lokal od dewelopera otrzymujemy świeżo wybudowane, pachnące nowością mieszkanie. Cały budynek jest nowy, wykonany zgodnie z aktualnymi normami budowlanymi i najnowszymi technologiami. Nierzadko również teren wokół nieruchomości i drogi dojazdowe powstają od podstaw. Dzięki temu otoczenie zostaje zaprojektowane w jednym stylu tak, aby jak najlepiej pasowało do ogólnego zamysłu dewelopera. Na etapie budowy można także ustalić pożądany rozkład pomieszczeń. Deweloper może wykończyć nowe mieszkanie „pod klucz” lub pozostawić do samodzielnej aranżacji.

 Z drugiej strony, nie każdemu odpowiada zakup surowego mieszkania i długie oczekiwanie na jego wykończenie. Wadą zakupu u dewelopera jest również to, że kupujemy lokal, którego jeszcze nie ma. Okres budowy sięgający nierzadko roku lub dwóch lat to zdecydowanie za długo dla wielu z nas. Do tego dochodzi jeszcze ryzyko upadłości dewelopera przez zakończeniem budowy.

Ze względu na specyfikę miasta, w centrum Krakowa nie ma zbyt wielu możliwości budowania nowych lokali mieszkalnych. Dlatego też nowe mieszkania położone są dalej od Śródmieścia. To oznacza, że może brakować tam odpowiedniej infrastruktury: szkół, przedszkoli, sklepów czy przychodni lekarskich. Kuleją również dostępne rozrywki. Istnieje również ryzyko, że przez wiele lat będziemy mieszkać na wielkim placu budowy.

 Zalety i wady mieszkania z rynku wtórnego

 Dwie największe zalety mieszkań używanych to niewątpliwie lokalizacja i możliwość zamieszkania „od zaraz”. Budynki, w których są oferowane znajdują się często w bardzo atrakcyjnych dzielnicach. W przypadku Krakowa będą to Stare Miasto, Krowodrza, Prądnik Czerwony czy okolice Górki Narodowej.

Oglądając lokal z rynku wtórnego od razu widać jego walory, nie trzeba ich sobie wyobrażać jak w przypadku mieszkania od dewelopera, które jeszcze nie powstało. Dodatkowo, prawdopodobieństwo, że niebawem za naszym oknem wyrośnie nowy budynek spada do zera.

Niewątpliwą wadą mieszkań „z drugiej ręki” jest przestarzała technologia wykonania, stare instalacje czy stolarka okienna. I choć wybudowane wiele lat temu mieszkania z cegły mają swój urok, wiążą się z uciążliwą i kosztowną konserwacją. Podobnie budynki z wielkiej płyty, które ponadto znane są z krzywych i niesamowicie odpornych na wiercenie ścian.

Rzadko zdarza się też, aby styl poprzedniego właściciela odpowiadał nowemu nabywcy. 

Dlatego pomimo, że w lokalu z rynku wtórnego możemy zamieszkać od razu, często i tak konieczne będzie wykonanie remontu czy odświeżenia.

Wyróżnione oferty

Przepraszamy, brak ofert do pokazania.