Kupujesz dom do remontu? Sprawdź jego świadectwo energetyczne

Efektywne energetycznie budynki przyczyniają się do ograniczenia kosztów użytkowania i powodują mniejsze zanieczyszczenie środowiska. Ponadto, rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa nakłada obowiązek okazania świadectwa energetycznego nieruchomości nowemu właścicielowi. Jeżeli więc wystawiasz dom na sprzedaż, warto zainwestować w podniesienie poziomu efektywności. Z kolei kupując mieszkanie z rynku wtórnego, poproś o świadectwo energetyczne budynku.

Korzyści ze zwiększenia poziomu efektywności energetycznej

Nowoczesne technologie izolacyjne pozwalają dłużej utrzymać odpowiednią temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Dzięki temu zimą ciepłe powietrze nie ucieka szybko na zewnątrz, a latem przyjemny chłód na dłużej pozostaje w domu. Przekłada się to bezpośrednio na obniżenie kosztów ogrzewania. Kupując więc dom do remontu, warto od razu uwzględnić w kosztach podniesienie efektywności energetycznej. Taka inwestycja z pewnością zaprocentuje.

Z kolei nowe rozwiązania grzewcze mają zdecydowanie korzystniejszy wpływ na środowisko. Są przy tym wydajniejsze i nie wymagają specjalnych pomieszczeń. Dzięki temu pomieszczenia piwniczne domu mogą zostać wykorzystane także jako część mieszkalna.

Świadectwo energetyczne

Kupując nieruchomość, powinieneś otrzymać świadectwo charakterystyki energetycznej. Jest to dokument, w którym obliczony jest wskaźnik EP (energii pierwotnej), wyrażony w kWh/(m2rok). Z kolei wystawiając mieszkanie na sprzedaż, musisz takie świadectwo przedstawić nabywcy. Aby je uzyskać, należy skorzystać z usług audytora energetycznego.

 

 

Wyróżnione oferty

Przepraszamy, brak ofert do pokazania.