Nowe mieszkanie - formalności i opłaty

Nowe mieszkanie  – formalności i opłaty

Zakup mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się z koniecznością spełnienia kilku istotnych formalności. Dobrze jest również znać wysokość opłat, które będzie trzeba ponieść z tego tytułu. Poniżej przedstawiamy kilka cennych rad, dzięki którym szybko i sprawnie nabędziesz nowe mieszkanie lub dom - nie tylko w Krakowie ;-)

Podatki przy zakupie mieszkania od dewelopera

Kupując świeżo wybudowany lokal, nie musisz płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obowiązek zapłaty daniny na rzecz Skarbu Państwa spoczywa na płatniku VAT, a więc na deweloperze. Do ceny mieszkania zostanie jednak doliczony wspomniany VAT. Jaka to będzie stawka?

8- procentowy podatek zapłacisz, jeśli powierzchnia twojego przyszłego mieszkania nie przekroczy 150 metrów. W przypadku domu jednorodzinnego metraż może być dwukrotnie większy (300 metrów). Z kolei większe nieruchomości, przekraczające ustalone przez ustawodawcę limity, obłożone zostały 23% daniną. Ze względu na wymiar podatku, deweloperzy dbają, aby nowopowstałe nieruchomości w Krakowie nie przekraczały wyżej wymienionych wartości.

Nowa nieruchomość - opłaty notarialne

Jako kupujący, zobowiązany jesteś również ponieść koszt sporządzenia umowy notarialnej kupna - sprzedaży nieruchomości. Maksymalna kwota, jaką zostaniesz obciążony wyniesie połowę taksy notarialnej, powiększoną o VAT płacony przez notariusza. W najbardziej popularnym przedziale cenowym, 60 000 – 1 000 000 zł, wynosi ona 1010zł + 0,4 % kwoty powyżej 60 000 zł.

Deweloperzy korzystający z usług kancelarii notarialnych często negocjują z nimi korzystniejsze stawki, zawsze warto spytać o taką możliwość.

Księga wieczysta

Przy okazji zawierania umowy, należy w akcie notarialnym umieścić wpis o założeniu księgi wieczystej dla lokalu. Kupując mieszkanie na kredyt, będzie to warunek konieczny, podobnie jak ustanowienie hipoteki na rzecz banku kredytującego.

Koszt założenia KW to 60 zł, wpis prawa własności w tym wypadku będzie wynosił 200 zł. Od każdej czynności należy również opłacić PCC w stałej wysokości 19 zł. Zostaniesz również obciążony kosztami wypisu aktów notarialnych.

 Biuro Nieruchmości  - często skomplikowane formalności prawne i skarbowe pozostawić fachowcom z dobrego i doświadczonego na rynku biura nieruchuchomości jak choćby działająca w Bochni - Regionalna baza Nieruchomośći: www.regionalnabaza.pl

 

 

Wyróżnione oferty

Przepraszamy, brak ofert do pokazania.